Reali savigyna prieš peilį
Šiuo metu peilis yra vienas dažniausiai užpuolimo metu naudojamų ginklų, kadangi tai visiems lengvai prieinamas įrankis, jį paprasta nešiotis su savimi, tačiau jis labai pavojingas ir juo labai lengva sukelti kito asmens baimę, o tai užpuolikams yra svarbiausia. Informacijos platybėse galima rasti begalės įvairių kovinių veiksmų, kuriuos demonstruoja įvairūs kovos menų meistrai, tačiau tos technikos dažniausiai yra tinkamos tik pasirodymams, nes atrodo jos gražiai, bet realiose situacijose, net ir tie patys meistrai, geriausiu atveju iš 100 bandymų gal 1 kartą ir apsigintų, tad šioje pamokoje norėčiau pakalbėti apie realias situacijas ir apie galimus atlikti veiksmus.
Visų pirma reikia suprasti, kad gynyba prieš peilį yra labai sudėtingas dalykas ir jokios technikos negarantuoja sėkmingos pabaigos, todėl geriausia būtų tiesiog išvengti kovos ir pabėgti. Kartais užpuolikas gali užtverti atsitraukimo kelią, bet po pirmų veiksmų, apie kuriuos pakalbėsime vėliau, situacija gali pasikeisti ir, tik atsiradus progai, reiktu kaip galima greičiau dingti iš pavojaus zonos. Šioje pamokėlėje daugiau kalbėsime apie situacijas, kai jūs esat priversti gintis, neturite kaip pabėgti ar esate su kitu asmeniu (vaiku, mergina, draugu ir t. t.) kurį reikia apginti. Taigi, ką daryti tokioje situacijoje? Kokių veiksmų griebtis? Žinoma, geriausiai būtų, jei turėtumėte kažkokį ginklą, kuris išlygintų situaciją, tai galėtų būti dujų balionėlis, kokia lazda, gal šalia esanti kėdė ar kokie kiti daiktai, kurie pagerintų jūsų situaciją. Tačiau, būkime realistais, kai jus staigiai užpuls, apie ginklo paieškas turbūt galvosite mažiausiai, be to, retas kuris po ranka visada turi pasiruošęs ginklą, nešiojasi lazdą ir t.t. Tad kaip plikomis rankomis gintis prieš peilį?
Pradžioje reiktų išskirti tris užpuolimo su peiliu atvejus, tada bus aiškiau kas ir kaip, tai būtų grasinimas, vienkartinis dūrimas ir badymas. Žinoma, galima būtų paminėti ir konflikto užuomazgą (jei ji yra), nes jei jūs budrūs, tai turėtumėte pastebėti, kaip agresorius bando išsitraukti peilį (ar kitą ginklą), nes jis turi kažkur įkišti ranka (ar į kišenę ar už nugaros) ir tai jūs turite suvokti kaip rimtą pavojų ir iškarto pradėti veikti. Jums visai nesvarbu ar jis nori išsitraukti peilį, ar dujų balionėlį, ar pistoletą ar netgi norėjo pasikasyti nugarą, jei jis jums kelia grėsmę, kažko iš jūsų reikalauja, jo kūno kalba rodo, kad jis jus nori užpult, tik gavę pavojaus ženklą jūs turite atlikti prevencinius veiksmus, ar tai būtų smūgiai, ar rankos sugriebimas, ar dar kas. Trumpai apie tai pakalbėsime video pamokėlėje, o dabar toliau tęsiame apie užpuolimo su peiliu atvejus.
Kaip minėta, pradžioje turime grasinimą peiliu. Šiais atvejais dažniausiai užpuolikas kažko iš jūsų reikalaują, bando įbauginti rodydamas ašmenis. Vienas variantas yra duoti tai, ko jis nori, jei su tuo jūs galėsite susitaikyti ir tada turite šansų, kad užpuolikas gavęs ko nori pabėgs. Nors gali būt ir taip, kad jis vis tiek norės jus nubesti sakykim dėl to, kad jūs vėliau jo neatpažintumėt, o gal tiesiog veikiamas kokių svaigalų ar šiaip turėdamas mažai smegenų sugalvos atsikratyt jūsų, o gal (jei pradėt kurti įdomias istorijas) jo tikslas yra jus nubesti (gal kas tai užsakė, gal jūs jį kažkaip užgavote ar supykdėte, o gal dar kas, čia kaip kam fantazija veikia) ir jis tiesiog kol kas delsia. Kokia bebūtu priežastis, turėsime galvoje, kad jūs nusprendėte gintis. Konkrečiai apie veiksmus pakalbėsime video medžiagoje žemiau, dabar tik noriu pabrėžti tai, kad jei jau nusprendėte kažką daryti, turite tai daryti 100% ir neabejodamas, nes bet koks svarstymas ar abejonės lėtins jūsų judesius ir jų neužtikrintumas gali jums kainuot gyvybę. Kita problema - ką daryt atėmus ginklą (kaip minėjau apie atėmimo technikas sužinosite vėliau)? Jei jūs tuo ginklu gindamasis pulsite ir sužalosite užpuoliką, tai pvz. vėliau, teismo atveju, turėsite daug problemų, įrodinėdami, kad tai buvo būtinoji gintis, kadangi žiūrint į visumą, jūs peiliu sužalojote beginklį asmenį. Taigi, nesiimsiu giliau narplioti teisinių dalykų ar dalinti daug patarimų kaip ir ką daryti, tiesiog pasakysiu, kad visada reikia vertinti situacijos rimtumą. Jei apsiginę nuo grasinimo, atėmę peilį, jūs galite pabėgti (nes dabar jau psichologinis pranašumas jūsų vietoje ir užpuolikui sunkiau jums sutrukdyti tai padaryt), tai ir dinkite kaip galima greičiau iš tos vietos ir pristatykite ginklą į policiją nupasakodami kas ir kaip buvo, tai gali padėti sulaikyti užpuoliką ir apsaugoti kitus asmenis nuo kitų galimų to asmens užpuolimų. Jei dėl kažkokių priežasčių to padaryt negalite, tai tiesiog kaip galima saugiau atsikratykite to peilio (nuvalykite savo pirštų antspaudus ir išmeskite ginklą į upę ar dar kur, kad jo niekas nerastų). Kitas gi variantas, jei užpuolikas buvo ne vienas, ar jums reikia apsaugoti dar kažkieno gyvybę ir pasprukti jūs negalite, tada jau situacija tokia, kad turite grumtis už savo gyvybę ir tam naudoti viską kas įmanoma.
Sekantis atvejis - vienkartinis dūrimas. Šiuo terminu "vienkartinis dūrimas" pavadinau visus nesąmoningus dūrimus, kuriuos gali atlikti visiškas nemokša, kuris nesupranta kaip reikia naudoti peilį, taip pat tai gali būt apsvaigęs asmuo, kuris nelabai supranta ką daro ir t.t. Žodžiu, tai yra dūrimas, nuo kurio būtent ir moko apsiginti daugelis kovos menų. Pagrindinis braižas yra tas, kad asmuo duria tikėdamasis vienu dūriu įkišti tą peilį i žmogų. Būtent tokie dūrimai dažniausiai naudojami parodomosiose programose, tačiau, realiame gyvenime, jie pasitaiko ypatingai retai, tad apie tai daug nekalbėsiu, nes norint apsiginti nuo šitokių dūrimų tinka veiksmai, kuriuos nagrinėsime prie realaus badymo atvejo. Dažnai, savigynai prieš peilį, naudojamos Krav Maga technikos. Nors jos kai kuriose situacijose veikia, bet, dažniausiai, jos yra per daug statiškos ir tinkamos tik būtent tų vienetinių dūrimų atvejais. Žinoma, visi tobulėja ir man smagu matyti, kad kai kurios Krav Maga mokyklos tobulina savo technikas, įtraukia naujoves, kad gynyba būtų kaip galima dinamiškesnė, nes tada ji darosi realesnė ir tinkamesnė tikram pasauliui. Apie visa tai pakalbėsim video medžiagos metu.
Taigi, galiausiai priėjome prie žiaurios realybės, tikrų užpuolimo su peiliu atvejų, kai užpuolikas bado savo auką tol, kol ta visiškai atsijungia. Turbūt nekartą girdėjote kriminaluose minimus įvykius, kai rastas jaunuolis su 15-20 durtinių žaizdų. Būtent toks badymas (dar vadinamas "kalinių stiliumi") ir yra dažniausiai sutinkamas realiose situacijose. Užpuolikas tiesiog žaibiškai atlieka įvairius bedimo veiksmus pačiais įvairiausiais kampais ir čia jokia statinė kovos menuose naudojama gynyba netinka. Prieš dinamišką puolimą reikia naudoti ir dinamišką gynybą. Kaip ji atrodo pamatysite video medžiagoje, tiesiog noriu pabrėžti, kad realybėje nėra viskas taip gražu ir tvarkinga. Labai didelė tikimybė, kad ginantis jums supjaustys rankas ar pirštus, tačiau tai daug geriau, nei gauti dūrius į lemiamas vietas. Žinoma, čia daug lemia psichologinis pasirengimas, ar jūs sugebėsite toliau gintis ir pulti kai matysite kruvinas rankas, įpjovimus (kadangi skausmo tuo metu greičiausiai nejausite), ar sugebėsite nepasiduoti panikai ir su 100% pasitikėjimu iki galo atlikti gynybos ir puolimo veiksmus.
Dar vienas dalykas, kurį norėjau užakcentuoti, yra tai, kad priešininko "nuginklavimas" tai nebūtinai turi būti tiesioginis ginklo atėmimas, kaip tą matome daugelyje kovos menų pasirodymų metu ir daugelio rekomenduojamose technikose. Kai gynybos veiksmų metu jūs pagaunate ranką, tai nereiškia, kad turit tuoj pat bandyt ištraukti tą peilį, kadangi visas užpuoliko dėmesys būtent ir yra sutelktas į ta ranką ir ginklą, tad jei jūs abu pešitės dėl to paties dalyko, tai atimti jį bus labai sunku. Čia, užfiksavus ranką su ginklu, jums tiesiog reikia 100% kontroliuoti ją, neleisti ištrukti, nes tai jums gali kainuot gyvybę, tačiau tuo pat metu, kai priešininkas sutelkęs dėmesį į ginklą ir negalvoja apie savo gynyba, tada pats geriausias metas atlikti smūgius ar kitus veiksmus, kurių pagalba galite eliminuoti priešininką ir kai jis jau bus bent laikinai įveiktas, tada ir atimsite tą peilį. O dabar apie viską smulkiau video pamokoje.
Pirmoje dalyje šiek tiek pakalbėsime apie esminius realios savigynos prieš peilį momentus bei apie grasinimą peiliu:
Antroje dalyje pakalbėsime apie įvairius badymus ir kaip nuo jų apsiginti realiose situacijose:
Kaip matote, realioje savigynoje naudojami veiksmai prieš peilį yra gan paprasti, nėra labai sudėtingų "super technikų", nes, kaip nekart minėjau, paprastumas yra svarbiausia. Tačiau, tai nereiškia, kad apsiginti yra lengva, nes pats peilis yra labai pavojingas, juo galima pulti pačiais įvairiausiais kampais, nestandartinėmis trajektorijomis ir t.t. Čia aptarėme tik populiariausius primityvius veiksmus, nes jie pasitaiko dažniausiai, ypač, kai šis ginklas yra nemokančio jį naudoti rankose. Kaip minėjau pradžioje, jokios technikos negarantuoja sėkmingos pabaigos, todėl visomis priemonėmis stenkitės išvengti kovos prieš peilį.