Smūgiai kojomis
Pamirškite visus smūgius kojomis į galvą, kuriuos matote filmuose ir sporte. Sporte, kai vyksta daugybės smūgių apsikeitimas, šie kojų smūgiai pasiekia savo tikslą, tačiau gatvėje yra visai kitas pasaulis. Visų pirma, čia jūs neturėsite laiko apšilti ir prasitampyti, kad koja lengviau kiltų, apranga irgi ne visada gali leisti aukštai kelti kojas, ką jau kalbėti apie tokias aplinkybes, kai žemė padengta ledu ir vos išeina pastovėti. Be to, kad ir kaip greitai jūs sugebate smūgiuoti kojomis, distancija iki galvos, kurią turi įveikti koja, yra žymiai didesnė, nei atstumas, kurį ranką turi nukeliauti norint smogti į galvą, todėl rankų smūgiai daug greičiau pasieks galvą nei kojos.
Čia reiktų paminėti ir tai, kad daugelis nelabai ir žino kaip tiksliai ir techniškai atlikti gerą smūgį koja, tačiau, prisižiūrėję filmų ir kovų, bando tai atlikti, ir taip save tik išvargina bei pastato į labai pavojingą padėtį. Norėčiau pabrėžti dar ir tai, kad net jei ir labai lengvai atliekate aukštus kojų smūgius treniruočių salėje, realioje situacijoje, kai jus veiks baimė, adrenalinas, visi šie smūgiai gausis žymiai sunkiau ir juos atlikti bus labai sudėtinga bei pavojinga, nes smūgis koja yra kompleksinis veiksmas (susideda iš daug dalių, kojos kėlimas, atraminės kojos ir dubens pasukimas ir t.t.). Taigi, dėl šių bei kitų priežasčių kojos realioje savigynoje naudojamos tik smūgiams į apatinę kūno dalį. Tam tikrose situacijose, kai jūs esate žymiai pranašesnis už prieš jus esantį priešininką, bet matote, kad jus stebi užpuoliko draugai, kurie taip pat rodo norą prisijungti ir jus užpulti, aukštas ir efektingas smūgis koja į galvą gali jums suteikti didelį psichologinį pranašumą, kadangi tai gali atvėsinti kitų norą pulti. Apskritai, naudoti aukštus kojų smūgius rekomenduojama tik tada, jei jau daugybę metų dirbate kojomis ir visiškai jas valdote (sugebate smogti greitai, netikėtai, be pasiruošimo, neprarasdami po smūgio pusiausvyros ir balanso). Jau daug kartų minėjau, kad savigynos veiksmai priklauso nuo konkrečių to asmens sugebėjimų, tad kiekvienas gali naudoti tai, ką geriausiai moka. Visgi, aukštus kojų smūgius reiktų naudoti labai atsargiai, įvertinus visas aplinkybes ir, žinoma, tik tada, jei tikrai sugebate juos idealiai atlikti, tačiau nepamirškite, kad tai yra labai rizikinga ir visuomet yra paprastesnių variantų kaip nugalėti užpuoliką. O paprastumas ir efektyvumas realioje savigynoje yra svarbiausia.
Dabar apie konkrečius smūgius kojomis, kurie naudojami realioje savigynoje. Pats svarbiausias ir veiksmingiausias savigynoje yra smūgis į tarpkojį. Visiškai nesvarbu kaip jūs jį atliksite ir iš kurios vietos pataikysite. Didelio lankstumo čia nereikia ir jis yra gan paprastas tačiau labai efektyvus. Sekantys smūgiai, kurie taip pat dažnai naudojami savigynoje yra smūgiai keliais. Yra labai daug šių smūgių panaudojimo variantų. Pagrindinis taikinys čia ir vėl yra tarpkojis, bet galimi ir papildomi smūgiai į korpusą ar į galvą, kai užpuolikas yra pasilenkęs. Smūgiai keliu yra gan paprasti ir nereikalauja ypatingų asmens sugebėjimų ar didelio prasitampymo, todėl juos gali atlikti kiekvienas. Yra ir sudėtingesnių smūgių, kurie taip pat naudojami savigynoje, tačiau jų atlikimas reikalauja didesnio pasiruošimo ir, norint juos atlikti teisingai ir efektyviai, reikia daugiau treniruočių ir daugiau darbo. Vienas iš tokių smūgių būtų žemas šoninis smūgis į koją. Jei taikome ne į kelią, o į raumenį, tada jis naudingas tuo, kad nepadaro didesnės žalos užpuoliko sveikatai, ko pasekoje jūs išvengiate galimų rimtesnių problemų su teisėsauga ir t.t., kadangi geras smūgis į raumenį gali iškarto nugriauti priešininką ir apskritai atmušti jam norą dar kažką daryti, o ši laikina trauma gan greitai sugyja be rimtesnių pasekmių sveikatai. Dar pora sudėtingesnių, tačiau naudingų smūgių tai tiesus smūgis koja į priekį bei smūgis atgal. Jie daugiau naudojami distancijos susigražinimui, užpuoliko nuspyrimui. Ypač jie naudingi kovojant su keliais priešininkais. Trumpai aptarėme pagrindinius smūgius kojomis, dabar pažiūrėkite kaip visi jie atrodo:
Noriu pridurti, kad yra dar begalės kitų smūgių, kuriuos taip pat būtų galima panaudoti savigynoje, apie kai kuriuos iš jų pakalbėsime vėliau, nagrinėjant tam tikras situacijas (pačiau apie papildomus smūgius pamokoje "Papildomi veiksmai realioje savigynoje"), tačiau šių išvardintų bazinių smūgių pilnai pakanka daugelyje realių situacijų ir jei jūs neturite daug laiko treniruotėms ir smūgių atidirbimui, tai geriau išmokite atlikti šiuos kelis pagrindinius smūgius, kad sugebėtumėte juos panaudoti visur ir visada.