Apgaulinga gynyba

gynyba

Šioje pamokėlėje noriu pakalbėti ne apie smūgių blokavimą, o apie gynybines stovėsenas, kurios skiriasi nuo dažnai matomų kovinių stovėsenų. Realioje savigynoje rekomenduojama naudoti pasyvią gynybą. Kodėl savigynoje reiktų naudoti kitokią stovėseną nei tą, kurią dažnai matote filmuose ar sporte? Visų pirma todėl, kad dažniausiai naudojamos stovėsenos būna agresyvios ir jos išduoda jūsų tikslus. Jei jus užpuls trys vyrukai ir jūs iškarto atsistosite į įprastą kovinę stovėseną, iškarto pakelsite rankas į gynybinę padėtį, parodysite jiem kumščius, tai jie iškarto supras, kad jūs ruošiatės kovoti ir jie, žinoma, taip pat pasiruoš kovai, o tada kovoti su keliais užpuolikais bus labai sunku. Būtent todėl savigynoje naudojama apgaulinga, nieko neišduodanti, gynyba, kuri nekelia agresijos ir neparodo jūsų tikslų. Tokios gynybos pagalba jūs galite visiškai netikėtai atakuoti ir taip, pasinaudoję netikėtumo faktoriumi, nuveikti labai daug "gerų darbų" savo naudai. Jūs apverčiate užpuoliko planus ir taip jau ne jūs, o jis pats tampa auka ir nežino kas čia darosi. Be to, naudojant apgaulingą gynybą, jūs galite apskritai išvengti kovos, juk kartais būna taip, kad kažkas tik užkabino jus, bet po kelių žodžių apsikeitimo viskas nurimsta, todėl nereikia iškarto pulti mojuoti kumščiais.

ginyba

Dabar konkrečiau apie šią apgaulingą gynybą. Pradinėje konflikto fazėje geriausia naudoti "pasyvią" gynybą, kuomet iš šono neatrodo, kad jūs ruošiatės kovoti, tačiau jūs tam jau būnate pilnai pasiruošęs. Čia yra du pagrindiniai gynybos variantai - tai priekyje ištiestos rankos arba prie kūno sudėtos rankos. Ištiestos rankos suteikia daugiau saugumo, kadangi jos jau yra kažkiek pakeltos ir iš šios padėties jūs labai greitai galite pereiti tiek į puolimą, tiek į gynybą, be to, ištiestų rankų pagalba, jūs galite kontroliuoti distanciją iki priešininko ir pajausti, kada jis priėjo per arti ir kelia jums didelį pavojų. Dar vienas šios gynybos privalumas tas, kad priekyje ištiestos rankos trukdo užpuolikui paruošti ir atlikti gerą smūgį, nes rankos juda netoli užpuoliko veido ir taip, tarsi ramindami jį ar norėdami sulaikyti, jūs iš tikro ginate save, trukdote agresoriui ir galite pasiruošti savo atakai, jei to prireiktų. Be to, žinant tai, kad dauguma užpuolikų yra "galvų medžiotojai", kas reiškia, kad didžioji jų dalis smogia į galvą (dažniausiai "kabliu"), jūsų rankos turi būti paruoštos greitai pereiti į gynybą nuo smūgio į galvą ir kontratakuoti.

Kitas gynybos variantas tai priekyje sudėtos rankos. Dažniausiai šis būdas naudojamas dar prieš konfliktą, kai nežinia, ar jis išvis bus, tačiau jūs jaučiate kažką negerą ir tiesiog norite būti saugesni, bet nenorite sukelti priekyje esančiam asmeniui jokiu neigiamų emocijų, todėl tiesiog ramiai laukiate ar kalbate su juo, būdami viskam pasiruošę. Šioje gynybinėje padėtyje nereikia rankų sunerti taip, kad negalėtumėte greitai jų pakelti, jos tiesiog ilsisi viena ant kitos, o jūs esate pasiruošęs bet kurią akimirką "šauti" jomis arba į gynybą, arba į ataką. Ši gynybinė padėtis yra mažiau saugi, kadangi iš jos perėjimas į ataką ar gynybą užima šiek tiek daugiau laiko, tačiau, tuo pačiu, ji yra dar apgaulingesnė, nes sudėtos rankos visiškai neišduoda jūsų planų, kai tuo tarpu pirmoji gynybinė pozicija, kai rankos ištiestos priekyje, kartais gali atrodyti šiek tiek provokuojanti.

Trečias gynybos variantas tai būtų aklina gynyba ir ji naudojama tada, kai į jus pasipila daug smūgių. Realioje situacijoje jūs tikrai nesugebėsite gražiai nublokuoti visų smūgių, todėl vienintelis variantas yra užsidengti galvą (svarbiausias zonas) ir eiti tiesiai į priešininką, tokiu būdu neleidžiant priešininkui atlikti tikslių, stiprių, gerų smūgių. Žinoma, tokioje padėtyje jūs turite labai mažai laiko, nes smūgiai anksčiau ar vėliau jus pasieks, todėl jokiu būdu negalima trauktis atgal, nes tai niekur nenuves (nebent tai bus greitas šuolis atgal ir tada staigus puolimas ar atsitraukimas). Būtina eiti į priekį ir kaip galima greičiau atlikti puolimą - ar tai būtų smūgiai (iš aklinos gynybos labai patogu nepastebėtam smogti į tarpkojį arba iš apačios į smakrą), ar kažkokie skausmingi veiksmai (galvos sukimas, akių spaudimas).

Noriu pabrėžti, kad dažnai užpuoliko smūgiai gali būti netikėti, todėl, esant konfliktinei situacijai, reikia visada būt pasiruošus. Gera žinia yra ta, kad mes visi nuo mažens savyje turime motorinius judesius, kurie yra tarsi įgimti ir natūralūs visiems, vienas jų - esant pavojui kelti rankas aukštyn su tikslu apsiginti. Kaip pvz. galime paimti mašinų avariją, kai didžioji dalis traumų tenka rankoms, nes jos, per tą trumpą akimirką, spėja pakilti ir bando užsidengti. Kitas pavyzdys būtų į jus metamas daiktas (ar net pagazdinimas, kad bus metama kažkas), jei jūsų reakcija nors kažkiek veikia, tai jūs būtinai nors kažkiek kilstelsite rankas ir dažniausiai atliksite kūnų kažkokį judesį (pasisukimą, pasilenkimą). Tačiau mums svarbiausias yra būtent tas nežymus rankų pakėlimas, nes patys to nežinodami, jūs jau pradedate gynybinį veiksmą, belieka tik spėti susiorientuoti ir toliau rankas nuvesti ten kur reikia, priklausomai nuo situacijos t.y. nuo to, kokį veiksmą atlieka užpuolikas. Dažniausiai tai bus abiejų rankų išstatymas į priekį bandant sustabdyti užpuoliko smūgi ir tuo pačiu atakuoti jį ar bent bandyt sulaikyti. Jei tai padaryti pavėlavote, tai nieko nelaukiant reiktų pereiti prie kito veiksmo, kažkokios atakos, o jei į jus pradeda smūgiuoti be perstojo ir jūs nebespėjate susiorientuoti, tai belieka pereiti į akliną gynybą ir iš jos kaip galima greičiau pradėti savo puolamuosius veiksmus.

Taigi, trumpai aptarėme pagrindinius gynybos variantus, o dabar pažiūrėkite kaip visa tai atrodo:

 

Dar noriu pabrėžti, kad gynyboje labai svarbus yra psichologinis jūsų pasiruošimas. Jūs turite nugalėti smūgių baimę ir eiti į priekį, kadangi tik taip jūs pasieksite priešininką ir galėsite jam atlikti vienus ar kitus veiksmus. Bandydami blokuoti ar puldami į priešininką jūs turite tai daryti 100% be jokios abejonės, kadangi menkiausias neapsisprendimas gali labai brangiai kainuoti. Nepasimeskite net jei praleidote viena ar kitą smūgi, jei jis jūsų "neišjungė", vadinasi viskas gerai ir jūs galite ir turite tęsti gynybą ir atakuoti, nes nuo to gali priklausyti jūsų gyvybė.