savigyna

Skeptikams - kam man reikalinga ta savigyna!

Šis straipsnis bus truputi kitoks nei įprasta, kadangi jame nebus jokių mokymų ar kitos tiesioginės informacijos, kuri padėtų apsiginti. Noriu pakalbėti apie tai, kam reikalinga savigyna ir kodėl šiais laikais būtina žinoti kaip apsiginti, kadangi žinojimas ir supratimas, kad įvairūs užpuolimai gali nutikti ir jums, yra labai naudingas, nes tada jūs būsite daug budresni ir atsargesni, kas gali padėti išsaugoti gyvybę.

nusikaltimaiKadangi užsiimu realios savigynos mokymais ir stengiuosi kaip galima labiau skleisti informaciją apie savigyną, tai dažnai susiduriu su nuomone „O kam man ta savigyna, GAL man jos niekada neprireiks?“ Tas žodelis GAL šiuo atveju labai svarbus, kadangi tai gali reikšti GAL išgyvensite, o GAL ne. Dabartiniais ekonominio sunkmečio laikais gatvėse pilna pavojų, daugelis paauglių ir jaunuolių tik ir ieško kaip lengviau pasipelnyti ir čia, žinoma, pirma mintis yra apiplėšimai, kurių metu būna labai liūdnos pasekmės aukoms, nes plėšikams visiškai nerūpi kiek aukai metų (puola ir vaikus, ir pensininkus), nerūpi kokias traumas jie padaro (tiek fizines, tiek moralines), jiems svarbūs tik jų pačių norai (pinigai, brangūs daiktai, pažeminimas, seksualinis išnaudojimas ir t.t.).

Šiuo straipsniu nenoriu nieko įbauginti, tiesiog noriu, kad suprastumėte kokiame pasaulyje dabar gyvename. Daugelis nebejaučia jokių ribų, jie neturi jokių moralinių nuostatų ir dėl kelių litų pasiruošę nužudyti žmogų ar tiesiog, iš neturėjimo ką veikti ar noro pasirodyti prieš draugus, jie gali jus sumušti, pažeminti, išniekinti ir t.t. Iš kur jūs galite būti tikras, kad sekančią dieną, kai eisite kažkur pasivaikščioti ar žingsniuosite po darbo namo, jūs netapsite dar viena šių padugnių auka? Todėl, geriau yra žinoti ką daryti užpuolimo atveju ir būti tam pasiruošus, nei vėliau gailėtis.

Dažnai gaunu laiškus, kuriuose klausiama kaip pasipriešinti, nes juos psichasengia mokykloje, kieme ir t.t., jie klausia kaip nugalėti baimę, kokių veiksmų griebtis ir apskritai kaip elgtis tam tikrose situacijose. Nors šie puldinėjimai yra lengvesnio tipo, tačiau tai rodo, kad su smurtu susiduriama visur ir tik jūs patys galite save apginti. Tam, kad šis straipsnis nebūtų vien mano paties žodžiai, siūlau pažiūrėti oficialų Lietuvos nusikalstamumo žemėlapį, kuriame matysite, kiek, kur, kada ir kokio pobūdžio nusikaltimų yra užregistruota: http://www.ird.lt/nvzrgis/map/. Be to, nusprendžiau patalpinti kriminalines naujienas iš įvairių naujienų portalų, o įdomiausia tai, kad užmečiau akį tik į kelias paskutinių savaičių naujienas ir gavau didžiausią krūvą nusikaltimų, kurių „dėka“, šis straipsnis turbūt bus ilgiausias iš visų, jei panorėsite visus juos perskaityti (tai rodo, kokia sunki yra padėtis). Kai kurie nusikaltimai yra padaryt anksčiau ir tik dabar išaiškinti, be to, daugelis šių nusikaltėlių sulaikyti, bet nuo to jų aukom visiškai nelengviau. Vieni nusikaltimai sunkesni, kiti lengvesni, tam tikra dalis nusikaltimų patalpinta tik tam, kad suvoktumėte, kokie žmonės gyvena aplinkui ir su kokiais degradavusiais asmenims gali tekti susidurti. Tikiuosi perskaitę bent keletą pranešimų suvoksite, kad žinoti kaip apsiginti būtina kiekvienam, o jei tų žinių gyvenime neteks panaudoti, tai nuo to tik geriau jums patiems. Be to, reikia suprasti, kad geriausia apskritai išvengti tokių situacijų (kiek tai įmanoma, nevaikštinėti sutemus, ypač prastai užsirekomendavusiuose rajonuose, gatvėse ir kitos vietose), kadangi jokia savigyna negarantuoja sėkmingos pabaigos, savigyna tiesiog padidina išgyvenimo tikimybę, o tai jau yra labai neblogai.


NUSIKALTIMAI:


Trakų rajono apylinkės teismas 2011 m. balandžio 13 d. priėmė nuosprendį, kuriuo G.R. pripažino kaltu pasikėsinus seksualiai prievartauti D. M. bei prievartavus ir žaginus D. A.

Išnagrinėjęs baudžiamąją bylą teismas nustatė, kad apie 17.20 val. G. R., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kartu su D. M., Vievyje, netoli geležinkelio stoties turėdamas tikslą tenkinti lytinę aistrą oraliniu būdu, iš nugaros pusės užšokęs ant nukentėjusiosios ją pargriovė, nutempė į šalia takelio netoliese esantį griovį, pradėjo mušti, suplėšė jos drabužius bei kėsinosi su D. M. tenkinti lytinę aistrą prieš jos valią oraliniu būdu, tačiau nusikalstamos veikos nebaigė dėl priežasčių nepriklausančių nuo jo valios, kadangi D. M. pabėgo.

Taip pat G. R., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kovo 29 d., apie 21.50 val., Vievyje, Gėlių gatvėje pamatęs einančią gerokai už jį vyresnę D. A. ir, turėdamas tikslą ją išžaginti, priėjo prie jos, ranka įsikabino jai į parankę. D. A. pradėjus priešintis, G. R., panaudodamas fizinę jėgą griebė rankomis ją už striukės ir nutempė ją į kitą kelio pusę. D. A. vis dar priešinantis, G. R. sudavė jai vieną kartą kumščiu į veidą. Nukentėjusiajai nukritus ant žolės, G. R. sudavė dar vieną kartą kumščiu į kairį smilkinį, ir taip palaužęs nukentėjusios pasipriešinimą, ją išžagino bei prieš jos valią privertė tenkinti jo lytinę aistrą oraliniu būdu.


Per dvi paras užregistruoti keturi išpuoliai prieš vyresnio amžiaus žmones. Sulaikyti įtariamieji - pilnametystės nesulaukę vaikinai ir merginos. Nepilnamečiai nusikaltėliai pastarosiomis dienomis pluša iš peties. Susibūrę po du jaunieji užpuolikai darbuojasi neatsižvelgdami į aukos amžių. Vakar du tokie apiplėšimai užregistruoti Kaune ir Šiauliuose. Prieš tai nukentėjo Radviliškio rajono bei Klaipėdos gyventojai.

Kauno V.Krėvės prospekte 48 metų moterį užpuolė nepažįstamos merginos. Apie 21.10 val. namo keliaujanti moteris užklupta netikėtai. Nusikaltėlės iš karto kibo į atlapus. Nepilnametės pradėjo draskyti aukai veidą. Ant žemės parkritusi kaunietė spardyta kojomis. Vėliau nepažįstamosios pagriebė rankinę ir pasišalino. Apie incidentą pranešta policijos pareigūnams. Netrukus įtariamosios buvo sulaikytos. Merginos su savimi turėjo pagrobtą rankinę. Į areštinę uždaryta 17 ir 16 metų merginos.

Kitas incidentas užregistruotas Šiauliuose. Apie 18.45 val. Vilniaus gatvėje du jaunuoliai papurškė 83 metų J.S. į akis dujų. Iš pensininko pagrobta rankinė su dokumentais bei pinigais. Vis dėlto 15-mečiui ir jo bendrininkui, 18 metų J.Š., toli su grobiu pasprukti nepavyko. Vaikinus sulaikė nusikaltimą matę praeiviai. Abu įtariamieji atsidūrė policijos areštinėje.

Prieš dvi paras Polekėlės kaime (Radviliškio r.) į 80-metės namus įsibrovė du nepilnamečiai. Nusikaltėliai į vidų pateko sugebėję atkabinti vidinį durų kabliuką. Vienas jaunuolių per apiplėšimą ant veido buvo užsimaukšlinęs kaukę. Patekę į vidų, nepilnamečiai kiek sutriko, mat, užuot radę garbingo amžiaus pensininkę, jie išvydo 49-erių vyrą. Tačiau toks netikėtumas neatgrasė nuo iš anksto paruošto apiplėšimo scenarijaus. Vyras buvo sumuštas. Iš jo pagrobta piniginė, kurioje buvo 60 litų. Pavogę pinigus nusikaltėliai dėjo į kojas, tačiau toli pabėgti jiems nepavyko. Policijos pareigūnai netrukus sulaikė abu įtariamuosius. Į komisariatą pristatyti 17 ir vos 14 metų jaunuoliai. Po apklausos trejais metais vyresnis įtariamasis atsidūrė areštinėje, jo „bendražygis“ paleistas į laisvę.

Dar vienas incidentas užregistruotas Klaipėdoje. Apie 13.15 val. Rumpiškės gatvėje dvi merginos patykojo 83 metų pensininkės. Jaunosios nusikaltėlės sumušė senutę ir pagriebusios jos rankinę skubiai pasišalino. Rankinėje buvo piniginė su 60 litų bei pensininko pažymėjimas. Užpuolikių padarytą materialinį nuostolį nukentėjusi pensininkė įvertino 100 litų. Sumušta moteris dėl dešinio žastikaulio lūžio gydoma ambulatoriškai. Pareigūnams nepavyko sulaikyti įtariamųjų.


Vieną per pažinčių skelbimą susirastą moterį sumušęs ir apiplėšęs, o pažįstamą merginą pasmaugęs ir apiplėšęs 26 metų mažeikiškis Tomas Grikainis jaunystę praleis už grotų. Pavojingu recidyvistu pripažintas T.Grikainis su Rasa G., kuri anksčiau draugavo su jo broliu, o po to išvyko į Vokietiją dirbti, vėl susitiko 2009-ųjų lapkritį. Pažįstamos merginos telefoną mažeikiškis aptiko skaitydamas pažinčių skelbimus per naktinę televizijos laidą. Paskambinęs T.Grikainis pasiūlė susitikti. Mergina pasiūlymą priėmė ir lapkričio 20-ąją seną pažįstamą pasikvietė į svečius. Šis susitikimas dvidešimtmetei merginai baigėsi tragiškai. Prieš įkliūdamas T.Grikainis spėjo nuskriausti dar vieną moterį. Su už save gerokai vyresne mažeikiške T.Grikainis susipažino davęs skelbimą į jau minėtą televizijos laidą. 2009-ųjų gruodžio 10-ąją pasiskelbęs, kad nori susipažinti, T.Grikainis netrukus sulaukė pasiūlymų. Vieną susidomėjimą parodžiusią moterį T.Grikainis aplankė jau kitą dieną. Šis pasimatymas mažeikiškei vos nesibaigė tragiškai. Svečias puolė jos smaugti, surišo virve, pagrobė mokėjimo kortelių.


Šių metų sausio – vasario mėnesiais Vilniuje padaugėjo plėšimų atvejų. Kelia nerimą tai, kad nuo šių nusikalstamų veikų vis dažniau nukenčia ar tokius nusikaltimus prieš bendraamžius padaro vaikai.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai tyrė šio pobūdžio nusikaltimus, nustatė įtariamuosius ir sulaikė grupę jaunuolių – E. K. (gim.1996 m.), M. J. (gim.1995 m.) ir D. P. (gim.1995 m.), vykdžiusių plėšimus. Paaiškėjo, kad tai vienoje profesinėje mokykloje besimokantys jaunuoliai, kurie atvykę iš įvairių Lietuvos miestų. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad plėšimai buvo vykdomi dažnai atsitiktinėse vietose. Užpuolikai, pastebėję nepilnametį turintį mobiliojo ryšio telefoną, jį užkalbindavo, nusivesdavo į nuošalesnę vietą ir tik tada, grasindami ir panaudodami fizinę jėgą, atimdavo mobiliojo ryšio telefoną. Įtariama, kad nuo šių asmenų gali būti nukentėję ir daugiau vaikų, tačiau ne visų tėvai dėl vienų ar kitų priežasčių nesikreipė į policijos įstaigas.


Barmenę išžagino baro klientas. Net ir darbo vieta jaunoms merginoms negarantuoja saugumo – Klaipėdos miesto apylinkės teismą pasiekė baudžiamoji byla, kurioje barmenės išžaginimu bei seksualiniu prievartavimu kaltinamas baro klientas. Praėjusių metų lapkričio 28 d. vakarą viename uostamiesčio bare, prieš jį uždarant, vakarojo tik du klientai, praneša Klaipėdos apygardos prokuratūra. Dvi barmenės išėjo namo, o baigti darbo liko viena 24 m. darbuotoja. Barmenei nuėjus į pagalbines patalpas persirengti, iš paskos nusekė vienas iš klientų ir, panaudodamas jėgą, merginą išžagino. Pagal nukentėjusios pareiškimą ikiteisminį tyrimą pradėję Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai įtariamąjį sulaikė po poros dienų. Įtarimai pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius – dėl seksualinio prievartavimo bei išžaginimo – pareikšti 33 m. Lietuvos Respublikos pilietybę turinčiam, niekur nedirbančiam bei nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčiam azerbaidžaniečiui R. A.


Šeštadienio naktį Vilniuje, Tujų g., du jaunuoliai, pargriovė ant žemės ne tarnybos metu neuniformuotą Vilniaus apskr. VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos  vyresnįjį postinį M.L. (gimusį 1970 m.). Nusikaltėliai pagrobė piniginę, kurioje buvo policijos pareigūno tarnybinis pažymėjimas, tarnybinio ginklo pažymėjimas, konvojuotojo pažymėjimas, vairuotojo pažymėjimas, banko mokėjimo kortelės. Materialinis nuostolis - 200 litų.


Laikraštis „Wiesbadener Kurier“ rašo, kad 45 metų gatvės muzikantas iš Lietuvos mirė vietoje nuo sunkios galvos traumos. Du įtariamieji, kaip pranešama policijos jau po dviejų dienų paskelbtame pareiškime, prisipažino įvykdę nusikaltimą. Vienas kaltinamųjų paaiškino, kad „jie buvo nusprendę ką nors vėl gerai apdaužyti ir apiplėšti“, nes vaikinams paprasčiausiai buvo sunku suvaldyti per kraštus besiliejančią agresiją. Policininkai taip pat įtaria, kad jaunuoliai galėjo apiplėšti savo auką. Parko pastate pagal vieno įtariamųjų nurodymus tardytojai rado tuščią aukos krepšį su ilga rankena, kuriame buvo pinigų. Per kvotą vienas jaunuolių prisipažino, kad užpuolę benamį jie panoro pasisavinti jo asmeninius vertingus daiktus. Todėl teisėjas nusikaltimą kvalifikavo kaip nužudymą apiplėšimo tikslu ir nurodė visus tris suimti, kol vyks tyrimas. Du iš agresyviųjų užpuolikų - 16 ir 17 metų vokiečiai, trečiasis - 16-metis turkas, jau anksčiau paskelbtas recidyvistu. Jis ne kartą yra sėdėjęs kalėjime už kitus nusikaltimus. Abu vokiečiai taip pat jau buvo pakliuvę į teisėsaugininkų rankas.


69 m. A. A. nekviestų svečių sulaikė naktį iš penktadienio į šeštadienį. Apie vidurnaktį keturi jaunuoliai, ginkluoti peiliu grasino šeimininkui ir reikalavo pinigų. Suradę vos 10 Lt vagys pasiėmė rūkytas dešreles ir batoną. Materialinis nuostolis – 443 litai. Užpuolikams pasišalinus netrukus apie juos jau buvo pranešta pareigūnams. Po naktinio žygio įtariamieji netrukus buvo sulaikyti.


Kovo 17 dieną Šiaulių apygardos teismas paskalbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje šiaulietis, 25-erių metų D. R. buvo kaltinamas nužudymu, svetimo dokumento pagrobimu, o jo bendrininkė, taip pat šiaulietė, 60-metė J. J. – kurstymu nužudyti savo sutuoktinį. Šią visuomenėje didelio atgarsio sulaukusią bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija šiauliečius pripažino kaltais. Kaip bylos nagrinėjimo metu pasakojo pats kaltinamasis D. R., lemtingąją vasarą buvo svečiuose ir ten sutiko J. J., kurią jis anksčiau pažinojo. D. R. teigimu, tą dieną matė, kad pažįstamoji sumušta, jos veide matėsi kraujosruvos. Tada dar nepilnamečio vaikino moteris ir paprašiusi, kad šis susidorotų su jos vyru – jį nužudytų, nes jie ruošiasi išsituokti, o ji negausianti turto. Už atliktą „darbą“ jaunuoliui buvo pažadėtas solidus atlygis – iš pradžių 10 000, o po to 15 000 litų. Taip pat vaikinui buvo pasakyta, kad J. J. vyras dirba su metalu, važinėja autobusiuku. D. R. teisme atviravo, jog tokiu pasiūlymu susigundė, ir jo galvoje gimė planas, kaip J. J. sutuoktinį įvilioti į spąstus ir ten jį nužudyti.  Po pokalbio su kurstytoja vaikinas netrukus  susitiko su auka, jai pasakė žinąs, kur yra metalo. Netrukus D. R. sėdo į vyro autobusiuką ir nuvažiavo prie kareivinių, esančių netoli Šiaulių. Kaip teigė D. R., vyras ėjęs pirmas, o jis pats iš paskos. Nutaikęs progą nepilnametis savo aukai beisbolo lazda du kartus trenkė į galvą, po to nukritusi vyrą įmetė į duobę ir ją uždengė. Nužudytojo autobusiuką vaikinas nuvairavo pas savo motiną, iš mašinos buvo paimti aukos dokumentai, piniginė su nedidele pinigų suma. D. R. teisme teigė, jog kurstytoja jam nurodžiusi autobusiuko atsikratyti, jis mašiną pardavęs vienam vyrui už 1000 litų.


G. K., gimusi 1961 m., gyv. Panevėžyje, pranešė, kad kovo 22 d. 22 val. Panevėžyje, Kniaudiškių g., iš nugaros pusės priėję du nepažįstami jaunuoliai pavartojo fizinį smurtą ir pagrobė rankinę, kurioje buvo du mobiliojo ryšio telefonai „Nokia", piniginė su 200 litų, asmens tapatybės, banko mokėjimo, įvairios nuolaidų kortelės, pirštinės, akiniai su dėklu. Nuostolis - 894 Lt.


2008-ųjų gegužės naktį nuošalioje sostinės vietoje R. V. patykojo jaunos merginos ir nusitempė ją į greta esantį miškelį. Aukai mėginant ištrūkti ir šauktis pagalbos užpuolikas pagrasino jai ginklu. Išgąsdinęs merginą ir palaužęs jos valią R. V. patenkino savo lytinę aistrą kitokio sąlyčio būdu. Beveik po metų panašiai jis nuskriaudė ir kitą merginą, tiktai prieš tai jai pademonstravo savo tariamąjį vyriškumą. Merginai liepus iškrypėliui trauktis šalin, R. V. ją pasivijo ir grasindamas peiliu privertė eiti kartu į artimiausią miškelį.


Vasario sekmadienį 19 val. prie parduotuvės „Norfa“, automobilių stovėjimo aikštelėje, grupė nepažįstamų jaunuolių sumušė 17-metį jaunuolį, pagrobė mobilųjį telefoną, neteisėtai atėmė laisvę – naudodami fizinį smurtą įsisodino į automobilį „VW Transporter“, vežiojo po Kupiškio miestą ir rajoną. Maždaug po valandos jis rastas. Mašinoje buvo blaivus vairuotojas ir trys girti asmenys (17-29 metų). Ten pat buvo ir sumuštas kruvinas 17-metis. Įtariamieji sulaikyti.


Penktadienio vėlų vakarą ir šeštadienį vidury dienos pareigūnai turėjo reikalų su neblaiviais ir ginkluotais vyrais Kaune ir Širvintose.Penktadienį, 22 val. 52 min. Kauno policija gavo pranešimą, kad Chemijos g. esančiame bute, vyksta ginčas tarp kaimynų. Į įvykio vietą atvykus policijos pareigūnams buto šeimininkas A.V. (gimęs 1983 m.) pareigūnams atidavė 9 mm kalibro pistoletą „Baikal 442“. A.V. paaiškino, kad pistoletą atėmė iš kartu su juo alkoholinius gėrimus vartojusio asmens.


2010 m. spalio 24 d. 20-mečiai Naujosios Vilnios gyventojai V. L., ankščiau 6 kartus teistas, ir I. G., ankščiau 7 kartus teistas, turėdami išankstinės informacijos apie galimai bute laikomą nemažą pinigų sumą, įsibrovė į vieną iš Taikos gatvėje esančių butų, sumušė 79 metų buto šeimininkę, surišo ją lipnia juosta, apieškoję butą ir neradę pinigų, pasisavino mobiliojo ryšio telefoną, elektroninį važiavimo bilietą ir rastus 30 litų. Informaciją apie galimai laikomus namuose pinigus šie asmenys gavo iš nepilnamečio A. Š. (gim. 1994 m.), kuris nusikaltimo metu stovėjo namo laiptinėje ir stebėjo aplinką.


2010 m. spalio mėnesį per keturias dienas (spalio 22-25 d.) įvairiose šalies vietovėse buvo apiplėšta arba pasikėsinta apiplėšti dvylika degalinių. Ginkluotas ir kaukėtas asmuo tamsiu paros metu įsiverždavo į degalinę, degalinės darbuotojui pagrasindavo daiktu, panašiu į pistoletą, ir pareikalaudavo pinigų, kuriuos gavęs tuoj pat sprukdavo.


Utenos Kolegijos bendrabutyje žiauriai nužudytas dvidešimtmetis studentas. Kraupiu nusikaltimu įtariamas jo kambario draugas. Apie pusę septynių kelios studentės, išėjusios į septintajame pastato aukšte esantį bendrojo naudojimo balkoną, pakraupo – be gyvybės ženklų gulėjo kruvinas jaunuolis. Ant jo buvo matyti daugybė smurto žymių. Dėl šio nusikaltimo pareigūnai iš karto sulaikė tame pačiame kambaryje kaip ir R. P. gyvenusį 20-metį. Įtariamasis buvo užkluptas tame pačiame kambaryje, kur, kaip įtariama, ir įvyko tragedija. Manoma, kad žudikas savo auką užklupo miegančią. Ekspertai ant nužudytojo kūno rado apie dešimt durtinių žaizdų, iš kurių mažiausiai vienas dūris – į kaklą – buvo mirtinas.


Klaipėdos rajono 47 metų gyventojas P. M., turintis aukštąjį išsilavinimą, nuteistas už tai, kad praėjusių metų rugpjūčio 1 d., apie 23 val., Klaipėdoje, Šilutės plente privažiavęs su automobiliu BMW prie šaligatviu einančios 19-metės merginos, ją užkalbino ir, jėga įsodinęs į automobilį, nuvežė į vieną automobilių stovėjimo aikštelę, kur, panaudodamas jėgą bei grasinimus, ją išžagino.


Sulaikytas įtariamasis, įvykdęs ginkluotą plėšimą kebabinėje. Kaip praneša sostinės policija, patykojęs, kol kebabinės darbuotoja atrakins duris, apie 21 val. įtariamasis įsibrovė į vidų, pardavėjai pagrasino į šaunamąjį ginklą panašiu daiktu ir pagrobė apie 170 litų.Policijos pareigūnai, gavę pranešimą apie šį nusikaltimą, nedelsdami ėmėsi visų paieškos priemonių. Turint pagrindą įtarti, kad plėšimą padarė narkomanas, policijos pajėgos buvo sutelktos čigonų tabore. Po pusvalandžio plėšiko požymius atitinkantis vyriškis buvo pastebėtas taboro prieigose. Jis buvo patikrintas, tačiau, pajutęs, kad gali būti sulaikytas, įtariamasis paspruko.


Kaip praneša Panevėžio apygardos prokuratūra, ikiteisminio tyrimo duomenimis, pernai liepos 12 d. vakare Panevėžyje G. Ž. ir A. M. kartu su kitais tyrimo nenustatytais asmenimis, kaip įtariama, išviliojo nukentėjusįjį iš namų ir pasiūlę nusimaudyti nuvežė į Paberžio kaimo teritoriją. Sumanyto nusikaltimo bendrininkai, reikalaudami 20 tūkst. eurų (69 tūkst. litų), apgaule atsigabentą auką gąsdino, mušė ir spardė, kaip užstatą vertė perduoti 60 tūkst. litų vertės automobilį „VW Taureg“ ir 7500 litų.


Šiaulių apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje keturi kelmiškiai: 1993 m. gimęs A. T., tais pačiais metais gimęs J. D., 1992 m. gimęs R. N., 1991 m. gimęs V. B. ir Tauragės miesto gyventojas, 1991 metais gimęs M. M. kaltinami plėšimu, dokumentų vagyste, išžaginimu, nužudymu, turto sugadinimu. Nusikaltimas, padarytas 2010 metų balandžio 16-osios naktį Kelmės rajone, Akmenų kaime. Buvo įsibrauta į čia gyvenusių senolių P. G. ir G. B. namą. Namo šeimininkai buvo mušami rankomis, spardomi, įsibrovėliai reikalavo, kad senoliai atiduotų pinigus. Iš aukų buvo atimta galimybė priešintis. P. G. buvo nuogai išrengta ir išžaginta. Įsibrovėliai sumuštą namo šeimininką įkėlė į lovą, kurioje gulėjo taip pat sumušta ir išžaginta senolė ir, siekdami sunaikinti nusikaltimo įkalčius, namo vidų, įvairius daiktus aplaistė degiuoju skysčiu ir keliuose vietose padegė. Liepsnose žuvo abu namo šeimininkai. Jauniems vyrams pareikštuose kaltinimuose taip pat nurodoma, jog nusikaltimą jie padarė apsvaigę nuo alkoholio ir psichotropinių medžiagų. Tą naktį iš senolių buvo pagrobti pasai, keli pakeliai cigarečių, degtukai, nedidelis kiekis naminės degtinės.


Mažeikiuose važiuodamas Vyšnių gatve vyriškis pamatė kraujo klane gulintį žmogų... Iškviestiems greitosios pagalbos medikams šis nedaug spėjo papasakoti. „Pacanai mane... – dejavo vos beprakalbantis vyras, pasisakęs esąs 51 metų mažeikiškis Danius Paulauskas. – Iš nugaros smogė... Pargriuvau, šaukiau, kad pagailėtų, nespardytų, nes nieko neturiu, bet jie štai kaip žiauriai mane...“ Chuliganai D. Paulauską iš tikro buvo sumaitoję itin žiauriai – po šių žodžių jis prarado sąmonę, o už poros valandų Mažeikių ligoninės reanimacijoje mirė. Ekspertai išvadoje parašė, kad sužalojimai nesuderinami su gyvybe. Ant kūno nelikę sveikos vietos, sutrupinti kone visi šonkauliai, kojų, rankų kaulai, žandikaulis... Na o veidas nuo talžymo kažkokiu strypu iš viso virtęs kruvina koše.

Mažeikių kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Mindaugas Jaremčiukas „Akistatai“ pasakojo, kad ieškant D. Paulausko žudikų darbas nenutrūko net pusę metų. Per tą laiką buvo demaskuotos net dvi praeivius puldinėjančios chuliganų gaujos, bet abiejų nariai tikino taip žiauriai žmonių nė karto nedaužę.

Tyrėjams sėkmė nusišypsojo tik po 7 mėnesių intensyvaus darbo. 2009-ųjų birželį vienas iš Mažeikių nusikaltėlių mestelėjo užuominą pasidomėti viename kieme gyvenančiais šešiolikmečiais draugais – Mindaugu Laurinkumi bei Raimondu Rumša. Pastarasis lyg ir lankė vidurinę mokyklą, o M. Laurinkus, apeliuodamas į nuo prigimimo silpną sveikatą, niekur nei mokėsi, nei dirbo, o tik vienišos motinos išlaikomas, lepinamas kiauras dienas kiurksodavo prie kompiuterio. Iš nuobodulio abu vaikėzai susigalvojo nuotykį – ką nors gatvėje apiplėšti!. Tiesa, būta dar trečio draugo ir plėšiko – Kęstučio G., bet 2008-aisiais pastarajam tebuvo tik 13 metų, todėl jis ne tik neatsako už savo veiksmus, šio žudiko net pavardę visuomenei draudžiama minėti.

Taigi 2008-ųjų spalio 30-ąją, sutemus, vieno iš trijulės tėvų bute susirinko M. Laurinkus, R. Rumša ir Kęstutis G. Prieš žygį jie vienas kitą paragino nepasirodyti bailiais, pasiėmė ir ginklus – masyvų laužtuvą bei metalinį strypą. Pastarasis buvo parengtas skaldyti kaukolėms, apvyniotas izoliacine juosta. Trijulė ilgokai bastėsi po menkai apšviestus Mažeikius, kol galiausiai nepilnamečiai pamatė prie degalinės Vyšnių gatvėje ramiai namo pėdinantį vyrą. Tai buvo D. Paulauskas, rankoje besinešantis polietileno maišelį su kažkokiais daiktais.

Sėbrų paragintas, pirmas žmogų puolė M. Laurinkus. Tyliai prisivijęs praeivį, jis pašoko ir taip spyrė į nugarą, kad D. Paulauskas nugriuvo ir nebesikėlė. Tada M. Laurinkus išplėšė gulinčiajam iš rankos maišelį ir bailiai spruko. Paskui pripuolęs „vyriškumą pademonstravo“ trylikametis Kęstutis – gulintį vyriškį jis aptalžė strypu. Tuomet atėjo R. Rumšos eilė. Masyviu laužtuvu jis ėmė taip daužyti gulintį, visiškai nesipriešinantį D. Paulauską, kad net sėbrai išsigando ir riktelėjo liautis.

Pamatę atvažiuojančio automobilio žibintus, jaunieji banditai spruko už garažų ir ištyrinėjo atimtą grobį. Maišelyje tebuvo litrinis „bambalis“ alkoholinio kokteilio už 8 litus bei butelis pigiausio „Žaros“ vyno. Kokteilį trijulė žudikų išmaukė, o vyną paprasčiausiai išmetė – jiems pasirodė nesaldus, neskanus.


Apsvaigę nuo narkotikų bei alaus, nepilnamečiai išžagino senutę, po to ją ir jos sugyventinį sudegino gyvus.

Planas apiplėšti senukus keturiems vaikinams atrodė linksmas romantiškas nuotykis. Sutemus atvažiavo telefonu iškviestas V. Balkaitis. Jam ketvertas iš pradžių pažadėjo 40 litų už 70 kilometrų ilgio kelionę iki Akmenių kaimo ir atgal. Važiuodami stabtelėjo Kelmėje, nusipirko „bambalį“ alaus. Jį plėšikai išgėrė automobilyje, dar prarydami ir sintetinių narkotikų – amfetamino tablečių.

Vairuotojui V. Balkaičiui pasakę lukterėti kokią valandą ant vieškelio, keturiese nusėlino per pievą prie namo. Per langus įsitikinę, kad namie tėra du senyvi žmonės, kurie vakaroja prie žibalinės lempos, plėšikai užsimaukšlino kaukes, ant rankų užsimovė kojines ir, išspyrę duris, sugriuvo į namą.

„Staigiai pinigus!“ – užbliovė jaunieji banditai. Už tai, kad seni žmonės pasakė pinigų neturį, visus atidavę mieste gyvenančiam sūnui, smurtautojai abu pensininkus pargriovė ir ėmė mušti, spardyti, smaugti, tyčiotis.

Name iš tikro neaptikę nieko vertinga, banditai apieškojo abiejų pensininkų tuščias kišenes. Kambaryje ant lovos paguldytos Pranciškos B. drabužius tyrinėjo K. Dirgėla, neužmiršęs patikrinti ir kas vertingo slepiama po senos moters sijonu, todėl senutę išrengė nuogai. „Pajabašinau senę!“ – netrukus žvengdamas iš savo „šaunumo“ po namą slampinėjantiems sėbrams pasigyrė K. Dirgėla. Nenorėdamas atrodyti „skystesnis“, atsisagstęs kelnes prie leisgyvės dejuojančios senutės lyg beždžionžmogis puolė ir A. Terasas. Sulaukęs savo eilės, ant pensininkės ropštėsi ir R. Nemeikšas, bet šiam „šaunuoliui“ tikriausiai dėl streso nieko neišėjo.

Pasiėmę niekingą bevertį grobį – 3 pakelius pigių cigarečių, kelias dėžutes degtukų, litrą naminės degtinės ir senukų dokumentus, – banditai susiruošė nešdintis. A. Terasas pasiūlė namą padegti, o sėbrams ta mintis labai patiko. Prieangyje radę žibalo, jaunieji kraugeriai juo aplaistė kambarių sienas, baldus ir leisgyvius gulinčius senukus. Tada visi keturi plėšikai užbrėžė ir numetė po degtuką. Plykstelėjus ugniai, vis dar juokdamiesi iš savo „nuotykio“, išėjo. Toldami nuo namo žudikai girdėjo degančių gyvų senukų riksmus, bet iš to tik šaipėsi.

Telefonu V. Balkaičiui pranešę, kad jau grįžta, keturi žmogžudžiai nupėdino iki vieškelio, sėdo į automobilį ir parvažiavo į bendrabutį Tytuvėnuose, naiviai manydami, kad policija nesugebės jų surasti.


Vilniaus rajono policija ieško dviejų jaunuolių, kurie pirmadienio vakarą užėjo į Verbuliškių kaime esantį neužrakintą namą ir paprašė šeimininko vandens. Kai šis nuėjo į lauko virtuvę puodelių,  jaunuoliai nuėjo paskui. Ten vyriškį sumušė ir, palikę gulėti, įsibrovė į namus. Iš ten išnešė du TV priedėlius, mobiliojo ryšio telefoną bei įvairių dokumentų.


Chuliganai iš pagyvenusios moters ir paauglės pagrobė rankines su pinigais ir dokumentais. Incidentas įvyko sostinės Vileišio gatvėje. Senolei rakinant buto duris, prie jos prišoko trys kaukėti jaunuoliai. Kurie įstūmė moterį į butą. Jai pargriuvus, pagrobė rankinę, kurioje laikyta piniginė su penkiais šimtais litų bei dokumentai. Dėl patirtų sužalojimų senutė gydoma ambulatoriškai.

Dar vienas įžūlus nusikaltimas įvykdytas šeštadienį apie antrą valandą po pietų sostinės L/Asanavičiūtės gatvėje esančio namo laiptinėje. Prie šešiolikmetės paauglės prišoko vyriškis, kuris grasindamas peiliu atėmė jos rankinę. Ten laikyta tapatybės kortelė, penkiolika svarų sterlingų, penki litai, moksleivio pažymėjimas ir banko mokėjimo kortelė, kosmetikos. Mergina nenukentėjo, tik išsigando. Jai padarytas keturių šimtų litų materialinis nuostolis.


Gruodžio pirmą dieną apie 13 val. į Jurbarko ligoninę kreipėsi šešiolikmetis, kuriam diagnozuotas galvos sumušimas bei bendras kūno atšalimas. Kadangi sumušimai padaryti kietu daiktu, įvykiu susidomėjo policija. Nukentėjusysis paaiškino, jog ketvirtadienio rytą du pažįstami, 18-metis ir 16-metis, nuvežė jį automobiliu į mišką, ten sumušė metalini strypu ir reikalavo pinigų. Jų negavę, jaunuoliai paliko nukentėjusįjį pririštą prie medžio. Šešiolikmečiui pavyko išsilaisvinti ir nueiti prie plento, kur sustabdė pakeleivingą automobilį ir buvo nuvežtas į ligoninę. Pirminiais duomenimis, šešiolikmetis buvo skolingas vienam iš užpuolikų. Abu įtariamieji gerai žinomi policijai.


Šeštadienį apie vidurnaktį Šiauliuose, į Aido gatvėje veikiančią parduotuvę atvykęs vyriškis pateko į ligoninę po to, kai jį užpuolė plėšikai. Trys vyrai patykojo iš patalpų išeinančio gyventojo, sudavė jam strypu per galvą ir pagrobė mobiliojo ryšio telefoną, žiebtuvėlį ir keturis litus. Materialinis nuostolis iš viso siekia 155 litus. Nukentėjusiam suteikta greitoji pagalba, jis išleistas gydytis ambulatoriškai. Policija įtaria jaunuolių trijulę, kuri verčiasi plėšimais ir vogtų daiktų prekyba, tačiau jų dar nesulaikė.


Įsiveržę į pamoką du devintokai užpuolė cerebriniu paralyžiumi sergantį septintoką. Mokytojos akivaizdoje vaikas buvo pargriautas ant žemės ir mušamas. Skriaudžiamą mokinį bandė užstoti mokytoja, tačiau kol ši nuo vaiko patraukė vieną užpuoliką, rankas į darbą paleido kitas. Ligotam berniukui sulaužyta nosis, sutrenkta galva. Šiandieną vaikui bus atliekama operacija. Mokyklos vadovybė tvirtina, jog nuo paauglių apginti neįgalaus mokinio nesugebėjusi pedagogė ypatingai gerai valdo klasę, o skriaudikus gimdo policininkų darbo kasdienybę rodančios televizijos laidos.


Nusikaltėliai naudoja smurtą, nesibodi net smulkių pinigų ir namų apyvokos daiktų. Savaitgalį šalyje įvykdyta dešimtis plėšimų iš gyvenamųjų patalpų ir viešoje erdvėje:

Kovo 11 d. apie 4 val. ryto į Mažeikių rajone Užventės kaime esančios 86 metų moters namus išlaužus duris įsiveržė du vyriškiai. Šie surišo namo šeimininkę bei pagrobė auksinį žiedą ir 3 000 litų. Materialinis nuostolis – 3 500 litų.

Panašus įvykis užregistruotas Kėdainių rajone, Šlapaberžės kaime. Savininkei atidarius duris, įsiveržė iš matymo pažįstamas jaunuolis. Neprašytas svečias  sumušė šeimininkę ir pagrobė tris mobilaus ryšio telefonus, elektrinę keptuvę, dekoratyvinę tatulėlę, motorinį pjūklą, du geltono metalo žiedus ir apie 10 litų monetomis. Materialinis nuostolis - 500 litų. Įtariamojo šešiolikmečio E.B. ieško policija.

Plėšikai iš gyventojų atima ir mobiliuosius telefonus, kuriuos priduoda lombardams. Kovo 11 –osios vakarą Vilniuje, Justiniškių-Rygos gatvių sankryžoje, sustojime, du vaikinai, grasindami dvidešimties metų jaunuoliui peiliu, reikalavo pinigų bei mobilaus ryšio telefono. Policijai pavyko sulaikyti neblaivius bendraamžius. Jie uždaryti į areštinę.

Šalčininkų rajone esančiame Dieveniškių miestelyje užpuolikas sumušė vairuotoją ir pagrobė automobilį „Volvo V70XC“ . Materialinis nuostolis – 15 000 litų. Tą pačią dieną apie apie devintą valandą vakaro automobilis surastas. Ten sėdėję keturi įtariamieji keturi neblaivūs uždaryti į areštinę.

Kretingos rajone Mažučių kaime iš vyriškio plėšikai atėmė automobilį „Audi 100“. Vairuotoją surišo ir įdėjo į bagažinę Po kiek laiko minėtam automobiliui sustojus Kretingos Darbėnų miestelyje, degalinėje, nukentėjusiam P.B. pavyko ištrūkti iš automobilio bagažinės ir pasislėpti degalinėje, o užpuolikai pasišalino su automobiliu „Audi 100“, kuriame liko nukentėjusiojo vyriškio automobilio dokumentai, piniginė, kurioje buvo apie 700 Lt., asmens tapatybės kortelė, banko kreditinė kortelė, elektroninės bankininkystės kortelė ir vairuotojo pažymėjimas. Nukentėjusysis dėl įvairių kūno sužalojimų paguldytas į ligoninę. Materialinis nuostolis nustatinėjamas.

Kovo 11 dieną Vilniuje, Sėlių gatvėje esančios Švč. Mergelės Marijos Nekalto prasidėjimo bažnyčios darbuotojai pastebėjo, jog pavogta aukų dėžutė, kuri apie 15 h. Vilniuje, Sakalų gatvės namo laiptinėje, rasta išlaužta. Nuostolis nustatinėjamas.


Vyriškis įsibrovė į butą ir pagrobė mobiliojo ryšio telefoną ir aukso žiedą. Incidentas įvyko sostinės Karaliaučiaus gatvėje. Į butą įsibrovęs vyriškis grasino 24 metų moteriai peiliu ir kirviu ir reikalavo pinigų. Jų negavęs pagrobė 12 litų, mobiliojo ryšio telefoną ir aukso žiedą. Nukentėjusioji nuostolį įvertino daugiau nei 1000 litų. Pareigūnų nuomone, užpuolikas gali būti narkomanas. Paskelbta jo paieška.


Nukentėjusioji rankinuko neatidavė ir liko sužalota. Incidentas įvyko Visagine Taikos prospekte trečiadienio vidurnaktį. Pasak nuknektėjusiojs, iš matymo pažįstamas vyriškis mėgino atimti rankinuką, tačiau nepavykus dūrė moteriai peiliu į sėdmenis. Dėl sužalojimo moteris gydoma ambulatoriškai.


Grasindami peiliu nusikaltėliai pagrobė butelį alaus ir raktus nuo buto. Incidentas įvyko sekmadienį apie 12 val. Klaipėdoje, Naikupės-Minijos g. sankryžoje, kur du vyriškiai (vienas iš matymo pažįstamas), grasindami 23 metų B. K. kirviu, pagrobė mobiliojo ryšio telefoną, raktus nuo buto ir butelį alaus.Tai tiek šį kartą žinių, tikiuosi skeptikai nors kažkiek susimastis, kas dedasi aplink ir su kokiais žmonėmis gali tekti susidurti. Jei ne, tai ne, juk kiekvienas turim savo galvas ir renkamės tai, kas mums atrodo svarbu. Man, mokėti apsiginti ir, svarbiausia, apginti man brangų žmogų, yra labai svarbu, tad aš renkuosi Savigynos pažinimo kelią ir didesnę išgyvenimo tikimybę. Sekmės.