savigyna

Grįžk prie pagrindų

Šiais laikais internete galima rasti visko, nuo kovinio sporto ir pagrindaikovos menu seminarų iki specialių pajėgų mokymų. Esant tokiam plačiam mokomų veiksmų pasirinkimui, daugelis per daug pasineria į stebuklingas ir efektingai atrodančias technikas, pamiršdami, kad realioje situacijoje svarbiausia paprastumas ir veiksmingumas. Šiame patarime nesimokinsime nieko naujo, apie ką dar nėra šnekėta šioje svetainėje, tiesiog noriu atkreipti dėmesį į dažnai pasitaikančias klaidas ir, mano manymu, neteisingą pirminių veiksmų pasirinkimą.

Labiausiai šis patarimas liečia kovos pradžią, kai užpuolikas jus pagauna ir grasina už kažkur laikydamas. Labai dažnai matau siūlymus tokioje situacija atlikti įvairius gražiai atrodančius išsivadavimus, laužimus ar kitus skausmingus veiksmus. Kartais tai gali pavykti, bet daugeliu atveju, ypač, jei jūs esate fiziškai silpnesnis už užpuoliką, tos technikos gali jums pridaryti nemalonių problemų. Tad šio patarimo esmė būtų ta, kad grįžtumėte prie pagrindų ir pradžioje atliktumėte pačius paprasčiausius bazinius puolimo veiksmus, kurie veikia visose situacijose, o jau po to, priklausomai nuo to, kaip kas pavyko ir ką toliau daro priešininkas, jau galima pajungti ir įvairesnį veiksmų arsenalą.

Beje, šioje svetainėje aš taip pat keliose pamokėlėse kalbėjau apie skausmingus veiksmus ir kontroliavimą, bei apie įvairias papildomas technikas (pamokose "Skausmingi veiksmai ir kontroliavimas", "Papildomi veiksmai realioje savigynoje"), tačiau jose aš užakcentavau, kad tai tik papildomi veiksmai, naudojami tam tikrais atvejais, kai dėl tam tikrų priežasčių negalite panaudoti bazinių technikų. Tad, kaip ir minėjau, žinoti papildomus veiksmus yra gerai, bet daugelyje situacijų siūlau pasikliauti grynai bazine savigynos technika.


Kaip matote aš esu už paprastumą ir atlikimą tų veiksmų, kurie daugeliui yra lengvai atliekami bet kurioje situacijoje, net ir veikiant baimei ir stresui. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, ką jūs daugiausiai laiko mokinatės, t.y. jei jūs kultivuojate kažkokią kovos šaką ir ten iki motorikos esat išdirbę tam tikrus veiksmus, tai galbūt galite laikyti juos savo baziniais veiksmais, nors kitam gal jie atrodo labai sudėtingi. Prieš priskiriant kažkokius veiksmus prie savo pagrindinių technikų, įsitikinkite, kad jos tikrai yra tinkamos daugeliui situacijų. Šį patikrinimą geriausia atlikti treniruočių metu, imituojant realias situacijas ir, svarbiausia, kad jos būtų testuojamos prieš stiprų ir agresyvų priešinimąsi, kai jūsų partneris jus puola negailėdamas ir bando ištrukti ar pasipriešinti tiems jūsų veiksmams, kai jūs esate nuvargęs, kai rankos šlapios nuo prakaito ir t.t., žodžiu sukuriant kaip galima blogesnes sąlygas. Jei jūsų technikos tokiose simuliacijose tikrai veikia ir jūs jas atliekate be ilgų apmastymų, vadinasi, viskas gerai, jas galite laikyti savo pagrindiniais veiksmais, prie kurių turite pastoviai sugyžti treniruočių metu, nes tai yra jūsų gynybos pamatas.