savigyna

Kaip griauti užpuoliką?

Keliuose paskutiniuose patarimuose grįžome prie griautibazinių savigynos technikų detalių, aptarėme tam tikrų veiksmų esminius momentus, atlikimo variantus. Šiame patarime toliau pratęsime pagrindinių technikų analizavimą ir pakalbėsime apie svarbų realios savigynos veiksmą - griovimą, apie jo naudą ir atlikimo būdus.

Kaip ir kalbant apie smūgius ar gynybą, taip ir čia, skirtingi kovos stiliai siūlo labai įvairius griovimo variantus. Vienuose akcentuojama technika, kitur reikia didelio greičio, dar kitur jėgos ir t.t. Tad šį kartą panagrinėsime kokius priešininko griovimo variantus rekomenduojama rinktis realioje savigynoje, bei kam apskritai reikia tą užpuoliką griauti.

Pradžioje šiek tiek apie paties griovimo naudą. Pirmą, priešininko pargriovimas suteikia jums tam tikrą laiko tarpą (kol užpuolikas atsikels), per kurį arba galite palikti tą pavojaus zoną, arba, esant kelių užpuolikų situacijai, galite pereiti prie kito agresoriaus, o jei dar žinote, kaip pargriautą užpuoliką panaudoti kaip kliūti, tai iš to dar galite ir išpešti papildomos naudos. Jei pargriovus dar atliekate traumuojantį veiksmą, apie kurį kalbėta patarime „Mušk kol guli“, tai apskritai galite eliminuoti priešininką. Kita griovimo nauda yra priešininko kovinio pranašumo likvidavimas. Čia kalbu apie tai, kad šiais laikais daugelis žino kaip smūgiuoti, bet to, įvairūs koviniai stiliai pasidarė gan populiarūs, tad nemaža tikimybė, kad užpuolikas stovėsenoje gali dirbti daug geriau už jus ir mokėti įvairių netikėtų dalykų, o juk realios savigynos tikslas yra tas, kad apsiginti galėtų ir silpnas bei jokios kovinės patirties neturintis asmuo. Tad šiuo atveju, suartėjus su priešininku, tarkim, jam jus pagriebus ar tiesiog suartėjus naudojant akliną gynybą (apie kurią taip pat jau kalbėjome), jūs galite atlikti netikėtą griovimą, kuris padės išvengti kovos su smūgiais. Daugelio kovos stilių atstovai, suartėjus kovotojams susikabina ir nenaudoja kovos pervedimo ant žemės, o gatvėje tai įgauna tiesiog susikibusių avinų stumdymosi vaizdą, tad griovimas šiuo atveju yra jūsų išsigelbėjimas. O galiausiai, apskritai, realiose situacijose, mes nenorim rizikuoti, juk nežinome, kiek jo draugų užpuolikų dar yra šalia, ar jis neturi užsikišęs peilio ar kito ginklo, kokie jo sugebėjimai stovėsenoje ir t.t. Todėl, nenorint rizikuoti, geriau greitai prišokti prie agresoriaus, atlikti staigų skausmingą veiksmą (kuris arba sužalotų, arba nesėkmingo atlikimo atveju bent nukreiptų jo dėmesį) ir greitai perversti jį ant žemės, taip yra didelė tikimybė, kad jis nespės susiorientuoti situacijoje ir nepanaudos to ką moką bei ką suplanavo.

Kadangi šiek tiek pakalbėjome apie metimasgriovimų naudą, toliau noriu pabrėžti tam tikrus pačios griovimo technikos akcentus. Visų pirmą, galimos visos technikos jei jūs jas išmanote, tiek įvairūs dziudo ar jiu-jitsu metimai, tiek imtynių vertimai ir t.t. Tačiau, kadangi reali savigyna turi veikti visiems, nepriklausomai nuo asmens fizinių savybių, tai aš rekomenduoju šiek tiek kitus griovimo veiksmus, kurių atlikimas yra paprastas ir lengvai atliekamas net esant svorio ar jėgų skirtumui. Šių technikų esmė tame, kad jei jūs jas atliksite teisingai ir greitai, tai užpuoliką perversite itin lengvai, bet net jei veikiant stresui jums nepavyks visko atlikti idealiai, šios technikos vis tiek veiks, t.y. naudojant jas aš galiu perversti kitą asmenį net atlikdamas veiksmą pakankamai lėtai ir net minėtu atveju, kai užpuolikas stipresnis. Bet kas dar svarbiau, kad jei kartais nesugebėtumėte to griovimo atlikti iki galo, tai jūsų padėtis, priešininko atžvilgiu, nepablogėtų. Čia turiu galvoje tai, kad daugelis kovos stilių naudoja įvairius metimus, kuriuos atliekant reikia, tarkim, atsukti nugarą užpuolikui (nusisukti nuo jo), lysti po juo ir t.t. Jei techniką gerai išmanote tada gerai, bet jei kažkas nepavyks (gal veikiami streso techniką atliksite blogai, gal užpuolikas supras ką norite padaryti ir imsis atsakomųjų veiksmų ir t.t.), tada jūs patenkate į labai rizikingą padėtį. Tai dažnai pasitaiko, kai technikas atlieka mažai patirties turintys asmenys, ir veiksmai gaunasi lėti ir "kreivi". Tas pats pasakytina ir apie technikas, kai griovimui naudojamas kažkoks skausmingas veiksmas, tarkim rankos sukimas, bet pamirštama, kad priešininkas turi dar ir antrą ranką bei kojas, tad gali kontratakuoti. Kaip jau minėjau, jei labai gerai išmanote tas technikas, tada viskas gerai, bet kadangi reali savigyna turi veikti visiems ir jos dažnai mokinasi eiliniai žmonės, nebūdami jokios kovinės šakos ekspertai, tai čia mes stengiamės nedaryti per daug sudėtingų veiksmų, kurių atlikimui reikalingas didelis greitis, jėga ar ideali technika, ypač, jei nesėkmingas tų veiksmų atlikimas gali pabloginti jūsų padėtį. Žinoma, rizika yra atliekant bet kokį veiksmą, tačiau savigynoje stengiamės naudoti veiksmus, kurie yra ne tik paprasti, bet ir kaip galima mažiau rizikingi.

Apie pačius griovimo veiksmus jau esame kalbėję pamokėlėje „Papildomi veiksmai realioje savigynoje“ (antras video klipukas, kažkur nuo 16 minutės), tad šį kartą labiau noriu užakcentuoti šių veiksmų pasirinkimą: kuriuo atveju kurį griovimą naudoti geriausia. Realioje savigynoje pagrinde naudojame tris griovimo variantus: griovimas užkišus koja ir stumiant priešininką per ją, griovimas traukiant priešininką į save ir sukant jį, bei griovimas kažkuria kryptim sukant galvą (čia pasitelkiami skausmingi veiksmai per akis, ausis, plaukus, nosį) ir spaudžiant ją žemyn. Visos šios technikos nereikalauja jėgos, tiesiog jas reikia suprasti, pajusti kaip jos veikia kitą asmenį ir koks jausmas kai jas daro jums. Gal, pradžioje, jos atrodo kiek sudėtingai ir keistai, tačiau, po kelių bandymų, supratus jų veikimą, jos veikia labai gerai.


Kaip matote veiksmai nėra sudėtingi, nors pradžioje ir gali taip pasirodyti. Svarbiausia, kaip minėjau, suprasti kaip jie veikia, tada nebereiks galvoti kuriose situacijose kurį griovimą daryti, nes tai bus labai aišku ir paprasta. Viską pasako kryptis, kuria juda priešininkas – jei į jus, tai griaunat traukdami į save, jei nuo jūsų, tada griaunat užstatydami koja, o jei, pradėjus veiksmą, užpuolikas bando jam pasipriešinti ir pakeičia judėjimo kryptį, tada jūs taip pat pakeičiat veiksmą. Galiausiai, jei kažkas vis tiek nepavyksta, griebkit už galvos (akių, ausų, plaukų, nosies) ir sukite galvą bei lenkite ją kur jums reikia. Svarbiausia - nesustokite ir atlikite viską užtikrintai.